Bios Ayarı Nasıl Yapılır Resimli Anlatım

resimli biosBilgisayarınızın nerden başlatılacağını, örneğin Hard Disk, Disket Sürücü , USB Flash Disk yada CD/DVD Rom sürücüsünden birisini belirlemek oldukça kolay bir işlemdir. Bunun için Bios Ayarları denilen ve anakartınızda ki bir çip üzerinde kayıtlı bulunan program kullanılır.
Bilgisayarınızı açın ve yazılar geçerken Setup’a girmek için belirli bir tuşa basmanız istendiğinde ki genelde bu tuş Del veya F2 olur , basarak Bios Ayarları‘na giriş yapın. Bu mesaj şu şekilde olur “Press Del (veya F2) to enter SETUP” .
Bilgisyar Açılırken Hemen Del Yada F2 Tuşuna Basarsak Sürekli Aşağıdaki Resim Gibi Bir Yer Çıkar.
nasıl bios ayarı

Bios Ayarları her bilgisayarda biraz farklı olabilir veya tamamiyle farklı gözükebilir. Endişelenmeyin , temelde hepsi aynı menülere sahiptir ve kolayca bulabilirsiniz.
Bios Ayarlarında menü üst tarafta yatay olarak yerleştirilmiştir.Donanım özellikleri orta kısımda gri alanda ve size yol gösteren tuşların açıklamaları ise alt kısımda listelenmiştir.
Yönlendirme için belirtilen tuşları kullanarak Boot menüsüne girelim.


Her Bios yazılımı farklı olduğundan Boot seçenekleri ayrı lokasyonlarda olabilir. Boot Options, Boot Order, Boot şeklinde. Boot Sıralaması ana bir menü altında da listelenmiş olabilir, Advanced Options , Advanced Bios Features, veya Other Options şeklinde.Örneğimizde kullandığımız Bios’ta Boot Seçenekleri , Boot menüsü altına yerleştirilmiş.


resimli anlatım

Boot Sıralaması seçenekleri bir çok Bios yazılımında resimdeki gibi gözükür.
Donanımınıza bağlı tüm sürücüler i örn. Harddisk, Disket sürücü, Cd Rom vb. burda listelenir. Artık bazı yeni bilgisayarlar Usb flash disk, Network veya diğer kaynaklardan da Boot edilmesini destekliyorlar.
Bu sıralama bilgisayarın işletim sistemini hangi sırayla arayacağını belirler.
Örnekte görülen sıralamada BIOS öncelikle Removable Device yani Flash disk gibi cihazları arayacaktır.Eğer Removable Drive yoksa veya üzerinde işletim sistemi olmayan Boot edemeyeceği cihazlar varsa bir sonraki seçeneği yani hard diski deneyecektir. Sonra Cd-Rom sürücüsü ve son olarak network’ten Boot etmeyi dener.
Bu sıralamayı değiştirmek için aşağıda verilen yönergeleri izleyebiliriz , bu çalıştığımız Bios örneğinde + ve – tuşları ile sıralamayı değiştirebiliyoruz. Unutmayın bu her Bios’ta farklı olabilir ama aşağıda nasıl yapacağınızı gösterir.


Bios Boot sıralaması değiştirme (Resimli anlatım)
Resimde de görebileceğiniz gibi Boot Sırasının ilk başında yer alan Removable Devices yerine CD-ROM getirdik.
Bios şimdi bilgisayarınızı başlatmak için ilk önce CD-ROM sürücüsünde Bootable olan bir Disk arayacaktır. Daha sonra Removable Device ve diğerlerini kontrol eder.
Nasıl bir değişiklik yaparsanız yapın Bios’ta bunları son olarak mutlaka kaydetmeniz gerekir.
Bios Boot sıralaması değiştirme (Resimli anlatım)
Değiştirdiğiniz Boot Sıralamasının geçerli olması için bunları Bios’a kaydetmemiz gerekiyor.
Değişiklikleri kaydetmek için aşağıda verilen yönergeleri izleyin, genelde Exit veya Save and Exit menu şeklindedir.
Exit Saving Changes (veya benzer kelimeler ile başka bir komut) seçerek yaptıklarımız kaydediyoruz.
Bios Boot sıralaması değiştirme (Resimli anlatım)
“Save your BIOS configuration changes and exit”  diye sorduğunda Yes diyerek çıkıyoruz.
Bu mesaj bizim kullandığımız Bios yazılımında oldukça açık bir şekilde ne demek istediğiniz anlatıyor ancak bazı Bios yazılımlarında karmaşık olabilir o yüzden dikkatlice okuyun ve ne demek istediğini anlayın.


Şimdi Boot Sıralaması ve diğer yaptığınız tüm değişiklikler Bios’umuza kaydedildi ve bilgisayar otomatik olarak yeniden başlatıldı.
Bios Boot sıralaması değiştirme (Resimli anlatım)
Bilgisayarımız yeniden başladığında Bios ilk sıradaki cihazdan Boot etmeye çalışacaktır. Eğer ilk cihaz Bootable değilse ikincisine geçecektir.


Örneğimizde biz CD-ROM sürücüsü seçtiğimiz için resimde gördüğünüz gibi Bootable olan CD’mizden Boot etmek için onay istiyor. Bu onay sadece bazı Bootable Cd’ler de karşımıza çıkar , genelde Windows kurulum CD’si gibi.


Alıntı.

13 Yorum:

 1. çok saol kanki camping :) :) :) :) :)

  YanıtlaSil
 2. Benim biosum farklı nasıl yapacağım cd'yi seçiyorum ama olmuyor.

  YanıtlaSil
 3. bilader benım bios mauseli: boot filan yok nabcam şimdi

  YanıtlaSil
 4. :-) ADMİN HİÇ GEREK YOK ARKADAŞLAR CD VEYA USB BOOT ETMENİZE GEREK YOK İSO YU WİNDOWS 7 USB DVD TOOLA BOŞALTMAYIN İSONUN İSTİNE GELİKSAĞ TIKLATIN WİNRARLA BURA YA BOŞAL DİYİNCE BOŞALIT BOŞATINCADA SETUP DEYİN GİRİN KURUN ARADA YENİDEN BAŞLATINCA OTOMATİKTEN BOOT EDİYO :-)

  YanıtlaSil
 5. melih abbas şahin kardeşim sen çok akıllısın heralde bizde bilioz öyle yapmayı ama ordan biçimlendirmiyor diski kapiş (o)

  YanıtlaSil
 6. dostum çok sağol ingilizcemiz olmadığı için baya zorlanıyoruzbunun nezaman türkçe menüsü çıkar çok merak ediyorum halen başkalarının yaptıklarınımı kullanmaya devam edeceğiz siz olmasanız biz hiçiz

  YanıtlaSil
 7. Merhaba, freedos laptop aldım, elime ulaştı , usb ye win8 atmıstım windows 7 tool ile, taktım,bıosta hem usb secenegi var hem benim kingston flash secenegi var, ikisini de ayrı ayrı 1. device yaptım kaydedip cıktım ona ragmen reset atınca yine bios ekranı cıkıyor, neden acaba?

  YanıtlaSil
 8. arkadaşlar bu menü yerine başka bir menü çıkıyor benim bilgisayarda bilen varsa yardım etsin lüfennn...

  YanıtlaSil
 9. verilen bilgiler için tşk ederim

  YanıtlaSil
 10. Sağolun Hepinize Teşekkür Ederim. (h)

  YanıtlaSil
 11. beyler bu boot islemi.neden yapma gereksimi duyuyoruz yani ne faydasi var :-\?

  YanıtlaSil
 12. ya ben windows 8 kurucam ama şöyle bir yazı çıkıo biligsayarın cpu su win8 e uyumlu değil bende biosa girince excute bitt support diye bişey varmış onu enabled yapmak gerekmiş onu nasıl yaparım

  YanıtlaSil
 13. Beyler ben kaydedemıyorun

  YanıtlaSil

Yorum İçin Teşekkür Ederiz.

 
Ekstralar